Zespoły działające przy Filharmonii

KWARTEMIA

                 

 

Kwartet zainaugurował swoją działalność w październiku 2012 r. podczas uroczystego koncertu ze Stanisławem Sojką z okazji 15-lecia Lubelskiego Hospicjum Dla Dzieci im. Małego Księcia. W czerwcu 2013r. zespół wystąpił podczas Festiwalu Spotkań Kultur Sanus Per Artem na Zamku Lubelskim, a w maju 2015r. dokonał lubelskiego prawykonania utworu S. Gubaiduliny Siedem ostatnich słów Chrystusa Ukrzyżowanego podczas XIX Forum im. W. Lutosławskiego.

 

Agata Mrówczyńska – I skrzypce

Emilia Siepkowska – II skrzypce

Małgorzata Krasowska – altówka

Izabela Zagórska – wiolonczela

 

Poznałyśmy się w Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie, a następnie wyjechałyśmy na studia do Łodzi, Wrocławia i Kijowa by tam doskonalić muzyczne umiejętności. Po kilku latach nasze drogi znowu się spotkały – tym razem postanowiłyśmy stworzyć zespół, dzięki któremu możemy realizować nasze pasje i marzenia oraz dzielić się z innymi tym, co kochamy robić najbardziej.

Jesteśmy uczestniczkami licznych kursów mistrzowskich i warsztatów muzycznych w kraju i za granicą. Przez całe życie wzbogacamy nasze umiejętności biorąc udział w projektach zarówno symfonicznych, kameralnych jak i rozrywkowych, a także w międzynarodowych trasach koncertowych, co daje nam wszechstronne podejście do sztuki oraz pełen profesjonalizm w realizacji naszych przedsięwzięć. Pragniemy ofiarować ludziom radość i emocje poprzez muzyczną kreację dzieł kompozytorów wszystkich epok i stylów.

Na co dzień jesteśmy związane z Filharmonią im. H. Wieniawskiego w  Lublinie i bierzemy czynny udział w życiu artystycznym naszego miasta. Współpracujemy z m.in. z Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, Cameratą Lubelską, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Lubelskiej, a także z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. Chętnie uczestniczymy także w  koncertach edukacyjnych oraz poświęconych muzyce filmowej. Często współpracujemy z innymi instrumentalistami wykonując m.in. kwintety z towarzyszeniem kontrabasu czy fortepianu – stąd nazwa Kwartemia Plus.

 

 

LUBELSKIE TRIO STROIKOWE

 
 
 

Zespół powstał w 1977 roku. W 1978 roku zespół uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych i Zespołów Kameralnych w Anconie (Włochy), uzyskując najwyższą punktację wśród zespołów trzyosobowych. Sukces ten umożliwił odbycie w 1980 roku tournée po Włoszech na zaproszenie Fundacji Picciniego w Bari, po którym trio zostało ponownie zaproszone na koncerty do Włoch w 1982 roku przez Segretariato Musicale Dorico.

Od 1983 roku zespół współpracuje z Krajowym Biurem Koncertowym w Warszawie odnosząc liczne sukcesy na organizowanych przez KBK festiwalach i koncertach na terenie całej Polski.

Bogaty i różnorodny repertuar tria obejmuje utwory od baroku do współczesności, w tym opracowania standardów muzyki popularnej i tradycyjnej jazzowej (wydane na kasecie i płycie CD przez Polskie Nagrania).

W poszukiwaniu ambitnego repertuaru zespół odkrył dla publiczności polskiej perły muzyki kameralnej, takie jak: Divertimento Corsica na trio stroikowe i orkiestrę smyczkową Henri Tomasiego, A tour d’anches Florenta Schmitta, Fantaisie Concertante Hektora Villi-Lobosa. Dwa ostatnie utwory zespół nagrał archiwalnie dla Polskiego Radia. Zespołowi dedykowali swoje utwory kompozytorzy współcześni: Krzesimir Dębski - opracowanie na trio stroikowe i fortepian Cantabile h-moll, Mariusz Dubaj Concertino na trio stroikowe, smyczki i perkusję oraz Edward Bogusławski Impromptu II na instrumenty dęte i fortepian.

Zespół został trzykrotnie uhonorowany (1984, 1987 i 1997) Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej, a członkowie zespołu otrzymali odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury. W 1997 roku z okazji XX - lecia istnienia Lubelskiego Tria Stroikowego Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał Janowi Arnalowi, Wiesławowi Kaproniowi i Andrzejowi Mazurowi Złote Odznaki SPAM. W 1994 r., podczas pobytu w Chile, zespół otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta La Serena.
 

Tournée zagraniczne: 1979 - RFN, 1980, 1982 - Włochy, 1986, 1987 - Hiszpania, 1990 - Luksemburg, RFN, Hiszpania, 1993 - Anglia, 1994 – Chile, 200 – EXPO 2000 Hannover, 2004, 2005, 2010 - Niemcy.

Skład zespołu:

Jan Arnal - obój, Andrzej Mazur - klarnet, Wiesław Kaproń – fagot
z zespołem współpracują pianiści: Marta Szermińska, Andrzej Bereżyński

 

 

 

TRIO PERKUSYJNE

 

Zespół tworzą Włodzimierz Sypniewski, Andrzej Zawisza i Stanisław Siedlaczek. Zespół powstał w 1982 roku. Popularyzuje instrumenty i literaturę perkusyjną, dokonał licznych prawykonań dzieł polskiej muzyki współczesnej, w tym im dedykowanych.

Trio brało udział w wielu festiwalach: Nałęczowskie Divertimento, Zamojskie Dni Muzyki, Festiwal Kameralistyki Lubelskiej, Muzyka na Zamku w Kozłówce, Festiwal Muzyki Współczesnej w Debreczynie i innych. Współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, Poznańskim i Warszawskim Zespołem Perkusyjnym oraz wieloma Filharmoniami i Towarzystwami Muzycznymi na terenie całego kraju. Trio nagrywa dla PR i TV oraz muzykę ilustracyjną dla teatru i filmu. W każdym koncercie Trio używa kilkudziesięciu instrumentów perkusyjnych zapoznając słuchaczy z ich historią i możliwościami brzmieniowymi.

Równolegle z pracą zespołową muzycy występują jako soliści na estradach całej Europy, są też pedagogami w szkolnictwie muzycznym Lublina.

 

KWARTET INDYGO

 
Kwartet Indygo tworzą absolwentki Akademii Muzycznych w Polsce i za granicą, na co dzień związane z Filharmonią Lubelską.  Zespół powstał na bazie dawnych przyjaźni szkolnych, a przede wszystkim z potrzeby kontynuowania pasji do muzyki kameralnej. Zespół istnieje od 2012 roku , ale ma już na swoim koncie różnorodne występy  m. in. koncert finałowy z wybitnym flecistą Łukaszem Długoszem na Festiwalu Nałęczowskie Divertimento w czerwcu 2013 roku.

W poszukiwaniu nowych doznań artystycznych Kwartet Indygo nie zawęża swoich działań jedynie  do wykonywania  muzyki klasycznej. 
W 2013 roku Kwartet Indygo został zaproszony przez Janusza Opryńskiego i Teatr Provisorium do udziału w spektaklu  Lód z muzyką Rafała Rozmusa  graną na żywo.  Justyna Zańko – I skrzypce
 Aleksandra Mazurek – II skrzypce
Katarzyna Czerniawska – altówka
Izabela Zagórska – wiolonczela

 

 

KWARTET DIVERTIMENTO

 

Kwartet Divertimento powstał w 1998 roku i od tego momentu bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Lublina i regionu, biorąc udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach. Repertuar kwartetu obejmuje utwory kompozytorów różnych epok, a także muzykę filmową i rozrywkową.  Skład zespołu tworzą muzycy-soliści Filharmonii Lubelskiej.

Irina Stukaszina-Gąsior - I skrzypce
Lech Gąsior - II skrzypce
Katarzyna Czerniawska - altówka
Bożena Czerkies - wiolonczela

 

 

LUBLIN TRADITIONAL JAZZ REVIVAL

 

ANDRZEJ MAZUR – muzyk klarnecista. Urodził się w Lublinie, tutaj ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne i Państwową szkołę Muzyczną. W latach 60. – jak większość jego kolegów ze środowiska muzycznego – uległ fascynacji jazzem tradycyjnym. W 1968 roku z kolegami Zbigniewem Zatorskim, Henrykiem Manią, Czesławem Wrzosem, Tadeuszem Ochalskim i Janem Ochalskim zainaugurowali koncertem działalność Lubelskiego Jazz-Klubu. Od 1975 Andrzej Mazur jest solistą Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, także założycielem Lubelskiego Tria Stroikowego, Lubelskiej Filharmonii Kameralnej oraz zespołów Old Jazz PlayersTraditional Jazz Revival. Przez wiele lat był członkiem Kapeli Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych w Anconie (Włochy,1978).

ZBIGNIEW ZATORSKI –  podstawową Szkołę Muzyczną i Państwowe Liceum Muzyczne ukończył w Lublinie w roku 1970, w klasie prof. E. Drzazgi. Studia muzyczne kontynuował w latach 1970-1974 w PWSM w Katowicach pod kierunkiem doc. A. Miczki na Wydziale Instrumentalnym, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym. W Katowicach uczestniczył w cyklicznych koncertach Śląskiej Trybuny Kompozytorów, także w VII Festiwalu „PRO MUSICA” w Częstochowie. W 1974 roku na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Trębaczy w Pabianicach zdobył trzecią nagrodę. Efektem konkursu było zaproszenie przez Filharmonię Łódzką do koncertu oratoryjnego pod dyrekcją J. Przybylskiego. Brał udział również w Międzynarodowym Konkursie w  Pradze, gdzie zakwalifikował się do ekipy reprezentującej Polskę. Był także wytypowany przez uczelnię katowicką do dwukrotnego uczestnictwa w Festiwalach Wagnerowskich w Bayreuth w latach 1973 i 1974, gdzie grał w międzynarodowych składach studenckiej orkiestry symfonicznej i zespołach kameralnych. Ponadto współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i  Telewizji, z  Orkiestrą Rozrywkowa I. Wikarka, z  Orkiestrą Symfoniczną w Zabrzu, z Wydziałem Muzyki Rozrywkowej PWSM Katowice prowadzonym przez doc. Z. Kalembę. Od 1975 był pracownikiem Filharmonii Lubelskiej i uczestnikiem koncertów cyklicznych SPAM. W 1977 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W dniach 28-31 sierpnia 1978 r. brał udział w koncertach w Gandawie w Belgii w charakterze pierwszego trębacza orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Społecznie współpracuje z Zespołem Tańca Ludowego UMCS i z orkiestrami dętymi Świdnika i Nałęczowa. Zajmuje się również pracą pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego i na Wydziale Wychowania Muzycznego UMCS w Lublinie.

TOMASZ JUSIAK – jest  absolwentem Wychowania Muzycznego na UMCS. W zespole Hit-Trio gra na gitarze i klawiszach oraz śpiewa. Na co dzień można go spotkać w Teatrze Muzycznym w Lublinie, gdzie pracuje jako gitarzysta oraz w Ognisku Muzycznym „Midi”, w którym uczy gry na gitarze. Współpracuje z wieloma zespołami muzycznymi z Lublina, nagrywa muzykę rozrywkową i orkiestrową oraz gra z przyjaciółmi w Trio Gitarowym muzykę typu „coctail bar”. Jest członkiem zespołu Red shoes, czyli Boogie Band.

WOJCIECH KOPYCIŃSKI – założyciel zespołu muzycznego Hit-Trio, w którym śpiewa gra na klawiszach oraz puzonie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Podczas studiów grał w Big Warsaw Band koncertując z takimi gwiazdami polskiej estrady, jak Ewa Bem, Hanna Banaszak i Zbigniew Wodecki. Po studiach grał w orkiestrze kurortowej Popular Musik Ansamble w Niemczech. Obecnie pracuje jako puzonista w Filharmonii Lubelskiej i gra w zespole jazzu tradycyjnego Old Jazz Players.

ANTON SZASZKOW – muzyk, tubista z wieloletnim doświadczeniem. Ukończył Akademię Muzyczną w Mińsku (Białoruś) w klasie tuby. Pracował w Symfonicznej Orkiestrze Radia i Telewizji Białoruś (1992-1994) oraz Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku (1994-1996). Od 1996 r. mieszka w Lublinie i pracuje w Filharmonii Lubelskiej. Brał udział w licznych międzynarodowych konkursach. Zajmuje się działalnością pedagogiczną. Od 13 lat prowadzi dziecięco-młodzieżową orkiestrę dętą w Motyczu pod Lublinem.