Koncert oratoryjny - Via Crucis et Patriae


Niedziela, 06 maja 2018, godz. 18:00
Bilety 30, 25, 20 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył. 

VIA CRUCIS ET PATRIAE

 

O Epitafium smoleńskim sam Andrzej Nikodemowicz mówił: „Pomysł stworzenia "Epitafium..." dojrzewał we mnie długo, ale sama praca trwała około dwóch tygodni, skończyłem dzieło w styczniu tego roku [2011]. Nie wiem, czy dzięki mojej kompozycji odbiorcy na dłużej zachowają pamięć o zmarłych w Smoleńsku. Wiem, że tego bym chciał”. Katastrofę smoleńską w muzyce kompozytor odmalował sięgając po "Psalmy" Jana Kochanowskiego i biblijną Księgę Izajasza.

 

Sławomir Stanisław Czarnecki to kompozytor, urodzony 23 lipca 1949 roku w Jeleniej Górze. W latach 1969-1974 studiował kompozycję w PWSM w Warszawie u Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego. W 1980 - 1981 odbył kurs kompozycji u O. Messiaena w Paryżu. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach kompozytorskich. Podczas tego koncertu usłyszymy prawykonanie utworu Te Deum polskie na chór, głosy solowe i orkiestrę.

 

Oratorium Znalezienie Krzyża to mistyczne dzieło zainspirowane starą legendą o św. Helenie. Feliks Nowowiejski skomponował je w pierwszych latach pobytu w Berlinie, w czasie studiów u wybitnego pedagoga Maxa Brucha. Utwór zyskał spore uznanie, choć nie stał się tak popularny jak Quo vadis. Pierwsza premiera dzieła w Polsce miała miejsce 17 kwietnia 1930 roku pod batutą samego Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Po koncercie w „Kurierze Poznańskim” napisano: „Znalezienie winno być rozpowszechnione po całym kraju (...). Powinno wejść do żelaznego repertuaru wszystkich większych chórów polskich. Również Quo vadis tego autora. Są to przecie nasze reprezentacyjne dzieła oratoryjne”. Dopiero 72 lata później, 24 marca 2002 roku, dzieło zabrzmiało ponownie w Polsce. Obecnie najczęściej wykonywane jest podczas uroczystości upamiętniających ważne dla Polaków rocznice.  

 

Chór Lutnia Lubelska i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej

Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Piotr Sułkowski – dyrygent

Ewa Biegas - alt

Dawid Kwieciński - tenor

Krzysztof Szumański - bas-baryton 

Elżbieta Krzemińska - przygotowanie chóru Filharmonii Lubelskiej

Teresa Majka - Pacanek - przygotowanie chóru Filharmonii Krakowskiej

 

Program:

Feliks Nowowiejski - Znalezienie, Uwielbienie, Tryumf Świętego  Krzyża
(oratorium Znalezienie Świętego Krzyża op. 15)

Sławomir Stanisław Czarnecki - Te Deum polskie na chór, głosy solowe i orkiestrę (prawykonanie)

Andrzej Nikodemowicz - Epitafium Tragedii Smoleńskiej – 2010