Artyści estrady: Marcin Wasilewski Trio


Niedziela, 03 listopada 2019, godz. 18:00
Bilety 80, 70, 50 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Marcin Wasilewski Trio
25-lecie

Polska gwiazda jazzu, Marcin Wasilewski Trio, jest dzisiaj w Europie najważniejszym zespołem akustycznego jazzu  doskonale odnajdującym się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Marcin Wasilewski jest wirtuozem o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami magiem synkopy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz – to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą, nie ściga się z ekwilibrystką gry lecz buduje swój jazzowy patos precyzyjnie dobierając dźwięki. Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem do którego równać mogą już tylko najlepsi.
Marcin Wasilewski Trio, obchodzi w tym roku 25. urodziny. Okrągły jubileusz stał się pretekstem do wyruszenia w trasę koncertową, która rozpoczęła się w Japonii i Korei, a skończy w Lublinie!
25. urodziny Tria w 2019 roku zbiegają się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio Wasilewskiego nagrało już pięć płyt, wcześniej występując również na trzech albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie, a także na licznych płytach innych artystów z katalogu legendarnej wytwórni.
Rok 2019 jest dla Tria Wasilewskiego szczególny nie tylko z racji zbieżności ich 25- lecia z jubileuszem powstania ECM Records. Druga znacząca, można by rzec przełomowa, rocznica to oczywiście 50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. Z pewnością więc na polskim rynku jazzowym pojawi się całe mnóstwo tzw. projektów i wydawnictw muzycznych poświęconych Komedzie. Pamiętajmy wtedy, że to właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy muzycy polscy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”.
Jubileusz ćwierwiecza współpracy muzyków najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego przypada na moment szczególny w ich karierze. Muzycy mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. “Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą oraz bardzo udana 24- koncertowa trasa promująca nową płytę zagrana w 10 krajach oraz najbliższe plany Tria.
Zespół jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - bo w 2005 i 2011 r. – pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll). Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. "Live" (ECM Records/Universal) pojawił się pod koniec września na 15. miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), https://www.billboard.com/charts/jazz-albums/2018-09-29), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także ikonami muzyki naszych czasów: Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson.
Pierwszy etap trasy koncertowej Marcin Wasilewski Trio “Live” 25th Anniversary Tour 2019 miał miejsce w Japonii, a wsparł goInstytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytut Polski w Tokio, ponadto koncerty w Japonii stanowiły część obchodów 100- lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.
Z pewnością Trio Wasilewskiego przygotowało na ten rok wiele niespodzianek, które sukcesywnie będą przed nami odkrywane. Koncerty planowane w roku 2019 będą się odbywać pod wspólną nazwą Marcin Wasilewski “Live” 25th Anniversary Tour.