Mariusz Bogdanowicz

Kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent i wydawca. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Syn Leszka Bogdanowicza – kompozytora i aranżera muzyki jazzowej i rozrywkowej.
W latach 1978-81 grał w Big Bandzie „GDAŃSK” oraz w gdańskich combach jazzowych (Time Quartet). Współtworzył słynny „Heavy Metal Sextet” (1982-84). Zespół zajął pierwsze miejsce zespołowe Jazz Juniors ‘82, Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej ‘82, pierwsze miejsce na konkursie w Dunkierce ‘83 (Francja), drugie miejsce na konkursie „Jazz Hoeilaart” ‘83 (Belgia).
W 1991 roku sformował swój pierwszy zespół – „Mariusz Bogdanowicz Quartet”. Zespół gra kompozycje leadera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, osadzona jest w kulturze europejskiej. Najnowszy program MBQ nosi tytuł „SYNTONIA”. Obok lidera grają w nim Adam Wendt, Miłosz Wośko, Paweł Tomaszewski, Sebastian Frankiewicz.
W 2012 powołał do życia swój nowy projekt „Przy Tobie”. Jego program to piosenki MB do tekstów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Marka Gaszyńskiego, Justyny Holm, Wojciecha Ziembickiego i Marii Przybysz w wykonaniu wokalistek związanych z Wydziałem Artystycznym UMCS w Lublinie.
Autorskie płyty: „Back to the Bass” (1995), „Confiteor Song” (2001), „Syntonia” (2013), „Przy Tobie – Mariusz Bogdanowicz – piosenki” (2016).