Natalia Trafankowska

Solistka baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Edukację baletową rozpoczęła w Państwowej Szkole Baletowej w Doniecku, następnie kontynuowała naukę w Ukraińskiej Akademii Tańca im. Vadima Pisarieva w Doniecku, którą ukończyła z wyróżnieniem w roku 1995. Jest również laureatką I miejsca Konkursu Młodych Talentów Donbasa w Doniecku.
W 1994 roku rozpoczęła pracę w Narodowym Akademickim Rosyjskim Teatrze Opery i Baletu, jako koryfejka, a dwa lata później została solistką zespołu baletowego tego teatru. Występowała w USA, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Szwajcarii i w Niemczech. W roku 1997 wyjechała do Polski, gdzie dostała angaż w Teatrze Wielkim w Poznaniu, jako koryfejka. W 2006 roku otrzymała awans na stanowisko solistki.
W swoim repertuarze ma m.in. partie: małej Klary, taniec rosyjski i hiszpański w Dziadku do orzechów, Uliczna Tancerka oraz Królowa Driad w Don Kichocie, Mirta w Giselle, Carewna w Ognistym ptaku, Królowa Wschodu w Panu Twardowskim, Maria Magdalena w Próbie, Dziewczyna w Pawiu i dziewczynie, Effie w Sylfidzie i Markiza w Niebezpiecznych związkach. Oprócz świetnej techniki wyróżnia się temperamentem scenicznym i umiejętnościami aktorskimi.