Justyna Zańko

Naukę rozpoczęła gry na skrzypcach w wieku 7 lat. Przez ponad 8 lat jej nauczycielem był wieloletni koncertmistrz Filharmonii Lubelskiej – Bohdan Giergiel oraz Franciszek Falger. Z wynikiem celującym ukończyła liceum muzyczne im. F. Chopina w Krakowie, (klasa Antoniego Cofalika). W 2006 roku otrzymała tytuł Magistra Sztuki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem profesorów Tadeusza Gadziny i Romana Lasockiego. W 2014 roku ukończyła podyplomowe studia (Advanced Postgraduate Diploma in Professional Performance) w Konserwatorium w Birmingham, w klasie dr. Rimmy Sushanskaya. Uczestniczyła również w licznych kursach muzycznych (Rimma Sushanskaya, Savely Shalman, Irina Chichina, Yair Kless, Eyal Kless), Zakhar Bron). Brała udział w mistrzowskich lekcjach pokazowych prowadzonych przez Christiane Edinger, Anthony’ego Marwood’a, Igora Oistrakh’a, Sally O’Reilly. Jako solistka występowała w Adrian Boult Hall, Recital Hall (Birmingham), Mall Galleries (Londyn), Holy Trinity Church (Stratford-Upon-Avon), Filharmonii Krakowskiej i Lubelskiej, Instytucie Goethego w Krakowie, Akademii Muzycznej w Warszawie, Trybunale Koronnym i Galeria Malarstwa Polskiego w Lublinie. Koncertowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Trybunału Koronnego w Warszawie, Michaelem Seal’em z Orkiestrą Symfoniczną Konserwatorium w Birmingham oraz Rimmą Sushanskaya ze Stratford Virtuosi Orchestra.

Dwukrotnie pełniła rolę koncertmistrza w Stratford Virtuosi Orchestra w Wielkiej Brytanii, wykonując między innymi Apollon Musagete Igora Strawińskiego. Pojawiła się także jako członkini Zespołu Kameralnego IV i V Międzynarodowego Festiwalu Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk w Lublinie. Od 2016 regularnie bierze udział w kameralnym cyklu koncertowym „Bo piękno na to jest, by zachwycało…” w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność. Jako muzyk orkiestrowy koncertowała w Symphony Hall w Birmingham, Filharmonii Narodowej, Polskim Radiu, Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie współpracując z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Michael Seal, Jerzy Semkow, Bruno Weil, Antoni Wit. Od stycznia 2010 roku pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej (skrzypek I głos solista).