Artyści estrady: Leszek Możdżer / Symphosphere


Wtorek, 08 października 2019, godz. 19:00
Bilety 200, 170 zł
Sala koncertowa FL

 

Projekt Symphosphere to połączenie odległych muzycznych światów. Tło dla improwizacji w wykonaniu amerykańskiej saksofonistki Tii Fuller i Leszka Możdżera stanowią: elektronika, muzyka orkiestrowa, improwizacja oraz brzmienia z obrzeży muzyki techno. Projekt jest połączeniem tych pozornie odległych stylistyk, a biorący w nim udział artyści gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Santander Orchestra to orkiestra symfoniczna składająca się z najbardziej utalentowanych muzyków z całej Polski, którzy rozwijają swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów i tutorów – zarówno na próbach, jak i koncertach. To niezwykła szansa na zdobycie unikalnych doświadczeń i sprawdzenia się podczas występów przed bardzo dużą publicznością. Młodzi artyści występują podczas prestiżowych wydarzeń, m.in. w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oraz w najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce.

Tia Fuller to saksofonistka (sopran i alt) oraz flecistka znana m.in. ze współpracy z wielką gwiazdą r’n’b Beyonce. Występowała podczas światowej trasy koncertowej The Beyonce Experience, pojawiła się też w kilku najważniejszych amerykańskich telewizyjnych show i zagrała z wokalistką w Białym Domu przed prezydentem Barackiem Obamą. Muzykę ma we krwi – jako córka jazzowych muzyków (ojciec Fred – kontrabasista, mama Elthopia – wokalistka) od dziecka uczestniczyła w próbach zespołu rodziców i słuchała ich ulubieńców: Johna Coltrane’a, Sarah Vaughn czy Charliego Parkera. Fuller chętnie zapraszana jest do współpracy przez takie gwiazdy jak Geri Allen, Chaka Khan, Jill Scott, JAY-Z, Pattie Labelle, Dionne Warwick, Erykah Badu czy Aretha Franklin. Grała także z orkiestrą znanego z 50. Jazzu nad Odrą trębacza, Jona Faddisa. W ankiecie krytyków Down Beatu w kategorii Rising Star zwyciężała trzykrotnie: jako alcistka i flecistka w roku 2013 i jako sopranistka w roku 2014.

Kolejne muzyczne wcielenie Leszka Możdżera
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max),  wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.

Lars Danielsson szwedzki basista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer Lars Danielsson jest dobrze znany i ceniony na międzynarodowej scenie jazzowej za swoją liryczną grę i mocny groove. Urodzony w 1958 roku, jest muzykiem o szczególnie szerokich zainteresowaniach. W konserwatorium w Göteborgu studiował klasyczną wiolonczelę, dopiero później w jego głowie i punkcie absolutnego skupienia pojawił się jazz. Jako basista ma wyjątkowo zaokrąglony dźwięk, który jest równie liryczny jak potężny. W swojej dotychczasowej karierze współpracował między innymi z: Randym i Michaelem Breckerem, Johnem Scofieldem, Jackiem DeJohnette, Mike’m Sternem, Billy’m Hartem, Charlesem Lloydem, Terri Lyne Carrington i Dave’em Kikoskim. Był także członkiem Trilok Gurtu Group. W Polsce Lars Danielsson jest rozpoznawalny przede wszystkim ze współpracy z Leszkiem Możdżerem. Zanim nagrali w duecie rewelacyjne płyty „Pasodoble” (2007) i „Tarantellę” (2008), wspólnie z Zoharem Fresco tworzyli trio Możdżer-Danielsson-Fresco nazwane przez Leszka „Dream Team”. Diamentowy albumy tego zespołu marzeń to „The Time” (2005) oraz podwójnie platynowy „Between Us And The Light” (2006). Lars Danielsson mówi o współpracy z Możdżerem, że to jego „życiowy projekt”. 

Wojciech Buliński – perkusja
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz laureat wielu festiwali jazzowych i perkusyjnych w Polsce i za granicą: Międzynarodowe Kursy Perkusyjne (Żagań), Cross Drumming Festival (Warszawa), Jazz Juniors (Kraków), Krokus Jazz Festiwal (Jelenia Góra), International Gexto Jazz Contest, Tarnów Jazz Contest. Współpracował m.in z: Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Capitol, Narodowym Forum Muzyki, Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu, CS Impart oraz takimi artystami jak: Kasia Kowalska, Katarzyna Groniec, Piotr Wojtasik, Stan Skibby, Mack Goldsbury, Francesco Angiuli, Leszek Cichoński, Mikromusic, L.U.C, Endy Yden, Zawartko/Piasecki i wieloma innymi.

Wojciech Orszewski – gitara
Wojciech Orszewski (aka Vojto Monteur) – gitarzysta, kompozytor, ceniony producent muzyczny. Jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Przez osiem lat współtworzył zespół Miloopa, z którym z powodzeniem wystąpił na wielu scenach Polski i Europy. Grupa ta miała duży wkład w rozwój nowej fali muzyki klubowej i promowała polską scenę muzyki elektronicznej za granicą, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Litwie, na Węgrzech, w tym na największych festiwalach: Sziget Festival, United Islands, Be2gether Festival, Fete De La Musique Luxembourg, United Islands of Prague, Creamfields, JDM Festival, Open’er, Summer of Music, Szene Festival, Green Valley, Jazz Festival Sztokholm. Jest także kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Jako producent sprawowal opieke artystyczna wielu płyt, w tym: Bartosz Porczyk - Sprawca (2010) Joao - Rocks (2011) Natalia Lubrano - Respect (2012)

Sprzedaż biletów
Pierwsza pula biletów – od 2 sierpnia 2019
Druga pula biletów – od 15 sierpnia 2019


 


Leszek Możdżer


Tia Fuller


Lars Danielsson


Wojciech Orszewski


Wojciech Buliński