Artyści estrady: Koncert Muzyki Filmowej


Sobota, 09 lutego 2019, godz. 17:00
Bilety 100, 80, 70 zł
Sala koncertowa FL

Program:
Tematy muzyczne z filmów ilustrowanych przez: Ennio Morricone, Johna Williamsa, Jamesa Hornera, Alana Silvestri,  Davida Arnolda, Briana Tylera, Stevena Price'a z efektami multimedialnymi

Świetną propozycją na zimowy wieczór jest koncert muzyki filmowej, zwłaszcza że w programie znajdujemy nazwiska najlepszych z najlepszych: Johna Williamsa, Ennio Morricone, Jamesa Hornera, czy Alana Silvestri. Ich utwory doskonale funkcjonują w oderwaniu od srebrnego ekranu. Tworzone z ogromnym rozmachem skutecznie konkurują na listach przebojów i stanowią ozdobę wielu występów, także tych filharmonicznych.
John Williams swą muzyką obdarował blisko 100 filmów, z których 45 dało mu nominację do Oscara, zaś pięć tę nagrodę otrzymało. W przemyśle filmowym pojawił się w połowie lat 50. Tworzył do programów i seriali telewizyjnych, a prawdziwy sukces artystyczny zawdzięcza wieloletniej współpracy ze Stevenem Spielbergiem zapoczątkowanej filmem „Szczęki”. Później pojawiły się „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, „Poszukiwacze zaginionej arki”, „Park Jurajski”, „Lista Schindlera”, „Szeregowiec Ryan”. Z kolei z Georgem Lucasem zrealizował „Gwiezdne wojny”, z których muzyka jest do dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzycznych motywów filmowych. W karierze Ennio Morricone przełom stanowiły kompozycje do włoskich westernów Sergia Leone, ale współczesny słuchacz identyfikuje go przede wszystkim ze słynnymi tematami z „Misji”, „Nietykalnych” oraz „Dawno temu w Ameryce”.

Jan Valta (arr.) – West Love Story
Elmer Bernstein – Siedmiu Wspaniałych
Ennio Morricone  – Nienawistna Ósemka
Ennio Morricone – Pewnego Razu na Zachodzie
Ennio Morricone – Dawno Temu w Ameryce
Nino Rota – Ojciec Chrzestny
Dimitri Tiomkin – To wspaniałe życie

* * *

Michael Giacchino – Star Trek. W Ciemność
Alan Silvestri – Kontakt
James Horner– Avatar
Brian Tyler – Obcy vs Predator
David Arnold – Dzień Niepodległości
John Williams – Duel of the fates

WYKONAWCY:

Orkiestra Symfoniczna
Filharmonii im. H. Wieniawskiego
Edyta Krzemień – sopran
Chóry
Maciej Sztor – dyrygent