Koncert „Dobranoc świecie”


Piątek, 23 listopada 2018, godz. 19:00
Bilety 30, 25, 20 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.



Dobranoc świecie

Zespół Muzyki Dawnej Konfraternia Caper Lublinensis
Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego Lutnia Lubelska

Michał Wajda Chłopicki – alt
Kamil Król – tenor
Andrzej Gładysz – baryton
Dominik Mielko – dyrygent

Program:
Johann Christoph Bach – Chorał Mit Weinen hebt sich's an
Johann Sebastian Bach – Kantata Ich elender Mensch, wer wird mich erlösen  BWV 48
Johann Kuhnau/Johann Sebastian Bach Der Gerechte kömmt um
Johann Christoph Bach – Motet Fürchte dich nicht
Johann Sebastian Bach – Kantata Herr, deine Augen sehen nach dem Glauben 
BWV 102
Johann Christoph Bach – Chorał Es ist nun aus mit meinem Leben

Listopad to miesiąc, który w polskiej tradycji jest czasem wspominania bliskich zmarłych i momentem rozważania tematyki przemijania. Tematyki trudnej, coraz trudniejszej, bo wypieranej przez narzucaną nam zewsząd kulturę wiecznej młodości, w której śmierć jest tematem tabu. Rzadko umieramy w domach wypełnionych naszymi bliskimi, naszą historią i pięknymi wspomnieniami, coraz częściej odchodzimy w szpitalach, hospicjach, w otoczeniu respiratorów czy innych zimnych, bezdusznych sprzętów medycznych. Także coraz rzadziej towarzyszymy naszym bliskim w tej ostatniej drodze.
Życie, zwłaszcza w czasach przed wynalezieniem choćby penicyliny, było bardzo kruche – często kończyło się wraz z porodem, czy też chorobami, które dziś uznajemy za błahe. Ze łzami rodzi się człowiek, najlepsze lata mijają w zmartwieniu, a starość wiąże się z bólem. Przenikanie się życia i śmierci, wielka wiara i wyczekiwanie spotkania z  Bogiem budowało niezwykłe uczucia, których dziś możemy dotknąć wsłuchując się w muzykę.
Program koncertu dotyka tych miejsc stycznych, gdzie sztuka muzyki i słowa spotyka się z egzystencjalną treścią dotyczącą kresu bytowania osoby ludzkiej. Próbując oswoić Słuchaczy z tematyką śmierci nawiązuje między innymi do słów zaczerpniętych z Objawienia. Repertuar oscyluje wokół twórczości Jana Sebastiana Bacha (1685-1750) oraz Johanna Christopha Bacha (1642-1703) i przedstawia jedne z najpopularniejszych form barokowej muzyki religijnej (motet, kantata, chorał protestancki).

 

 

 

Partner Filharmonii

 

Tytus Wojnowicz – obój
Katarzyna Pilipiuk – obój
Dorota Stawarska – organy

 

Tytus Wojnowicz – obój
Katarzyna Pilipiuk – obój
Dorota Stawarska – organy