Cheung Chau

 

Cheung Chau - amerykański dyrygent o chińskich korzeniach. Jest dyrektorem orkiestry symfonicznej i kameralnej Utah Valley University w Stanach Zjednoczonych, dyrektorem naczelnym i artystycznym Sinfonietty Polonii w Poznaniu oraz stałym dyrygentem gościnnym Filharmonii Lubelskiej i Hunan Symphony w Chinach.

Cheung Chau uzyskał pierwszy w historii New England Conservatory w Bostonie podwójny tytuł doktorski w zakresie dyrygentury oraz gry na wiolonczeli. Studiował również dyrygenturę symfoniczną pod kierunkiem światowej sławy dyrygenta - maestra Jormy Panuli w Royal College of Music w Sztokholmie. Swoje umiejętności doskonalił u takich mistrzów, jak David Zinman, Alan Gilbert, Esa-Pekka Salonen. W 2004 wygrał konkurs na dyrygenta-asystenta w Hong Kong Philharmonic i został asystentem maestra Edo de Waart na lata 2004-2007. Dyrygował Orkiestrą Filharmonii w Hongkongu (w ponad 70 koncertach), również w transmitowanych na żywo przez liczne telewizje na cały świat jubileuszowym koncercie z okazji 10-lecia powrotu Hongkongu do Chin. Dyrygował  gościnnie m. in. Williamsport Symphony Orchestra, Charlottesville Symphony, Ballet West, Fargo-Morehead Symphony, All-State Orchestra Utah w USA, Theater Nordhausen/Loh Orchester w Niemczech,  Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Filarmonica Marchigiana we Włoszech, China National Philharmonic, Hong Kong Philharmonic, Orkiestrami Filharmonii w Tianjin, Xiamen, Wuhan, Hunan i Xinhua w Chinach, Orkiestrą Inner Mongolia Opera Theater,  polskimi Orkiestrami Filharmonicznymi w Lublinie, Kielcach, Olsztynie i Wałbrzychu, Orkiestrą Opery i Filharmonii PodlaskiejGävle Symphony Orchestra w Szwecji, Vaasa City Orchestra i Sibelius Academy Symphony Orchestra w Finlandii. Regularnie dyrygował Bloomington Symphony Orchestra, Central Pennsylvania Symphony Orchestra i Manchester Symphony Orchestra and Chorale w USA jako dyrektor muzyczny tych zespołów.

Maestro Chau dyrygował orkiestrą Sinfonietta Polonia podczas jej tras koncertowych w Chinach, Polsce, Francji, Włoszechi w Niemczech (m. in. w Berlinie w Grosser Sendesaal des Rundfunks Berlin-Brandenburg). Nagrywał z nią dla Acte Prealable, Huhhot TV, Centralnej Telewizji w Pekinie oraz Norddeutsche Rundfunk. W latach 2014-2018 dyrygował owacyjnie przyjętymi premierą i wszystkimi spektaklami „Alicji w Krainie Czarów”  w reżyserii Anny Niedźwiedź, z muzyką Gabriela Kaczmarka w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Nova w Bydgoszczy i Filharmonii Świętokrzyskiej, a w 2016 roku światowym prawykonaniem „Królowej Śniegu” tych samych twórców w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Nagranie muzyki do widowiska „Królowa Śniegu” przez orkiestre Sinfonietta Polonia pod batutą Cheunga Chaua otrzymało srebrny medal w międzynarodowym konkursie Global Music Awards w USA w grudniu 2017 roku. Multimedialne wydarzenie "ROME EXTRAVAGANZA" zrealizowane 18 sierpnia 2017 roku w Cinecitta Studios w Rzymie, w reżyserii Aleksandry Juran z udziałem Sinfonietty Polonii, pod dyrekcją Cheung Chaua zostało nominowane do nagrody w Międzynarodowym Konkursie Najlepszych Eventów - 8th Global Events Award.

Jako wiolonczelista Cheung Chau jest aktywnym kameralistą. Współpracuje ze znamienitymi artystami, jak pianiści Doris Stevenson oraz John Novacek, wiolonczelista Jeffrey Solow, skrzypek Manuel Ramos na Festiwalu Betthovena w Utah (USA). Z żoną  Blanką Bednarz i pianistą Sławomirem Dobrzańskim koncertował w Niemczech, Szwecji, na Sardynii, w Polsce, na Litwie oraz w USA i Kanadzie, m. in. na Poznańskim  Festiwalu Mozartowskim, Międzynarodowym Festiwalu Chopin &  Friends w Nowym Jorku, w serii Music, Gettysburg! w Pensylwanii, w koncertach organizowanych przez Chopin Foundation w Miami na Florydzie.

Prof. Chau jest również wybitnym pedagogiem gry na wiolonczeli oraz dyrygentem orkiestr młodzieżowych. Za swoje osiągnięcia pedagogiczne został w 2017 roku uhonorowany Nagrodą Higher Education Award przez Utah Music Educaters Assosiacion (UMEA).

Cheung Chau rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w wieku 7 lat i już w dzieciństwie honorowany był najwyższymi nagrodami na Hong Kong Schools Music Festival. W wieku 12 lat otrzymał I Nagrodę w Commercial Radio Prize Competition, pozostając do dziś najmłodszym  zwycięzcą w historii tego konkursu. Jako czternastolatek wykonywał „Wariacje na temat rokoko" Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Hong Kong Philharmonic Orchestra. Występował również jako solista  z Macao Chamber Orchestra, Hemet Symphony Orchestra, Brentwood-Westwood Symphony Orchestra oraz orkiestra Sinfonietta Polonia. Piętnastoletni wiolonczelista został nagrodzony pełnym stypendium przez R. D. Colburn School of Performing Arts w Los Angeles, a w następnych latach otrzymał pełne stypendia Harid Conservatory oraz Yale School of Music. Zwyciężył w konkursie Artist of Tomorrow, otrzymał stypendium Young Musicians Foundation i Nagrodę im. Stanleya Knighta i Lucy G. Mores. Jego profesorami gry na wiolonczeli byli: Eleonore Schoenfeld, Aldo Parisot, Colin Carr i Johanne Perron. Nagrywał dla Irish Radios, Hong Kong Radio and Television Corporations oraz dla polskiego radia i telewizji.