Constantin Adrian Grigore

Urodził się w Bukareszcie w 1983 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w szkole muzycznej im. Dinu Lipatti w Bukareszcie.
Po ukończeniu szkoły został przyjęty do klasy dyrygentury symfonicznej w Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie, gdzie studiował pod kierunkiem Petru Andriesei i Horia Andreescu, a następnie pod kierunkiem Ilarion Ionescu Galati. W ramach programów CEEPUS i Erasmus kontynuował studia muzyczne na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem Marka Pijarowskiego. Uczestniczył także w kursach mistrzowskich w Maladze (2017, prof. Manuel Hernandez Silva), Weimarze (2016, prof. Nicholas Pasquet), Krakowie (2012, prof. Konrad von Abel), Wiedniu (2008. prof. Salvador mas Conde), Warszawie (2006, prof. Marek Pijarowski). W latach 2013-2015 brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Jin Wanga, Jorma Panula, Marka Stringera oraz Nicolasa Pasqueta.
W roku 2011 został przyjęty na stanowisko dyrygenta-rezydenta w Rundfunk Sinfonieorchester w Berlinie pod kierownictwem maestro Marka Janowskiego, w 2012 roku uczestniczył w próbach i koncertach Monachijskich Filharmoników i Sinfonieorchester des Bayerisches Rundfunk, gdzie miał okazję zetknąć się z najlepszymi dyrygentami takimi jak m.in. Mariss Jansons, Bernard Haitink, Alain Gilbert, Paavo Jarvi, Lawrence Foster czy Vasily Petrenko. Podczas studiów w Niemczech uczestniczył również w kursach z dziedziny fenomenologii prowadzonych przez Konrada von Abela.
Otrzymał wiele wyróżnień i nagród, w tym m.in. Nagrodę „Fraţii Bucovineni” za osiągnięcia podczas pełnienia funkcji kierownika ds. promocji w Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie oraz I Nagrodę w Konkursie Interpretacyjnym „Garabet Avachian”. Był również wielokrotnie nagradzany przez Rząd Rumuński oraz Rumuński Instytut Kultury za wkład w wiele projektów kulturalnych.
Constantin Adrian Grigore jest regularnie zapraszany jako dyrygent gościnny Filharmonii im. G. Enescu w Bukareszcie, Młodzieżowej Orkiestry Rumuńskiej, Mołdawskiej Orkiestry Filharmonicznej, Narodowej Orkiestry Rumuńskiego Radia, Radiowej Orkiestry Kameralnej w Bukareszcie, Orkiestr w Piteşti, Oradea, Ploiesti, Sibiu, Orkiestry Teatru Muzycznego, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Bukareszcie, Orkiestry Symfonicznej w Constancie, Kielcach, Rzeszowie, Zabrzu, Lublinie oraz orkiestry kameralnej R-20 we Wrocławiu.
W roku 2009 dyrygował Bucharest Symphonic Pops podczas nadzwyczajnego koncertu Al Bano i Montserrat Caballe w Bukareszcie. W 2013 roku prowadził Evolution Tempo Orchestra w Rosji, Polsce, Włoszech, Hiszpanii. W roku 2014 poprowadził Orkiestrę Symfoniczną „Oltenia” podczas trasy w Korei Południowej.
W latach 2009-2010 był pierwszym dyrygentem w George Enescu Music Highschool Symphony Orchestra, w latach 2013-2015 pierwszym dyrygentem w Filharmonii Krakowskiej, a w latach 2016-2018 był doradcą artystycznym Filharmonii w Sibu. Od 2009 roku jest regularnie zapraszany jako dyrygent na Międzynarodowy Festiwal im. George'a Enescu.
Jest również jednym z założycieli i pierwszym dyrygentem Królewskiej Orkiestry Kameralnej, z którą występuje w Rumunii, Albanii, Mołdawii, Polsce, czy Niemczech. W styczniu 2016 roku wystąpił z Królewską Orkiestrą Kameralną w Mozart Saal w wiedeńskim Konzerthaus, a w czerwcu 2018 roku w Brukseli.
W 2017 roku został zaproszony jako dyrygent do Królewskiej Orkiestry Symfonicznej w Liege, Brukseli, Ath, Ottignes, Namur. W 2018 roku dyrygował Orkiestrą Filharmoniczną z Sibiu podczas koncertu wieńczącego 35. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Ankarze.
Współpracował z wieloma znakomitymi solistami, takimi jak Gabriel Croitoru, Nicolae Licareț, Florin Croitoru, Rebekka Hartmann, Daniel Podlovschi, Florin Ionescu Galați, Ilian Gârneț, Aura Twarowska, Teodor Ilincăi, Cristian Mogoșan, Irina Iordachescu, Sergi Gimenez Carreras, Katarzyna Dondalska, Ștefan Ignat, Ana Maria Donose, Cristina Anghelescu, Ioana Cristina Goicea, Josu de Solaun, Dana Borșan, Raluca Ouatu, Zlatomir Fung, Tina Munteanu, Cristian Sandrin, Ioana Ilie, Laura Nicorescu, Anna Mirescu, Wictor Kociuban, Piotr Banasic, Alessandro Safina or National Chamber Choir Madrigal – ”Marin Constantin”.
Obecnie pełni funkcję pierwszego dyrygenta w Królewskiej Operze Kameralnej oraz pierwszego dyrygenta w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Bukareszcie.