Anna Wandtke

Gry na skrzypcach uczy się od szóstego roku życia. Studiowała w klasie prof. K. Jureckiej w Gdańsku i prof. W. Gradowa w Mannheim (Niemcy).

Za najcenniejszą  przygodę życia uważa kilkuletnią współpracę z UBS Verbier Festival w Szwajcarii. Tam współpracowała z tak wybitnymi artystami jak: James Levine, Valeri Gergiev, Kurt Masur, Yuri Temirkanov, Paavo Järvi, Michael Tilson Thomas, Mischa Maisky, Evgeny Kissin, Joshua Bell, Mstislaw Rostropovich, Renaud Capuçon, Leonidas Kavakos, Yuri Bashmet, Ilya Gringolts, Vadim Repin, Martha Argerich, Lang Lang, Thomas Quasthoff, Emanuel Ax i wielu innych, których osobowości, wiedza i artyzm znacząco wpłynęły na to, w jaki sposób czuje muzykę i czego w niej szuka. Współpraca z wyjątkowym solistą Maximem Vengerovem zaowocowała wspólnymi koncertami w największych salach w Europie i poza nią. Podczas wielu międzynarodowych tournée współtworzyła UBS Verbier Chamber Orchestra, z artystami z całego świata, którzy obecnie są solistami i koncertmistrzami najwybitniejszych orkiestr na świecie. Pamiątką z tych przedsięwzięć jest płyta wydana przez EMI z koncertami skrzypcowymi W. A. Mozarta. Również w Verbier poznała jednego z najwybitniejszych skrzypków na świecie, Roby’ego Lakatosa, z którym od kilku lat wspólnie koncertują i z którym nagrali na jej płycie Czardasza V. Montiego. Współpracowała także z Rundfunkorchester Kaiserslautern w Niemczech, gdzie nagrywała dla rozgłośni SWR2 oraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Obecnie gra recitale oraz występuje jako solistka z orkiestrami: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Polska Filharmonia Bałtycka, Concerto Avenna, Sinfonia Viva, Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Symfonia Iuventus, Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Elbląska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Viva w Warszawie.

Wspólnie z Sebastianem Wypychem założyła The New Art Ensemble. Zespół ten składa się z wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej, których poza muzyką łączy wielka przyjaźń. The New Art Ensemble występował już prawie we wszystkich salach filharmonii w Polsce. Zespół uczestniczył w największych festiwalach w Polsce i za granicą.

W roku 2016 wydała swój pierwszy album "Violin SOUL", w którego nagraniu wzięli udział niezwykli Artyści oraz Gość specjalny - Roby Lakatos. Nagranie zrealizowali wielcy Mistrzowie i Przyjaciele: Tadeusz Mieczkowski i Klementyna Walczyna. 

Anna Wandtke jest także pedagogiem w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, oraz w ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie, gdzie współpracuje z uczniami klas gimnazjum i liceum. W ciągu roku wykłada na warsztatach w szkołach muzycznych w całej Polsce.