Tytus Wojnowicz

Urodzony 12 grudnia 1965 we Wrocławiu. Studiował grę na oboju w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego (dyplom w 1990). Studia kontynuował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu pod kierunkiem Heinza Holligera (dyplom w 1993).

Jest laureatem wielu konkursów wykonawczych, m.in. w 1990 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów we Włoszakowicach, a w 1993 - III nagrodę na Isle of Wight Oboe Competition. Dwukrotnie był półfinalistą międzynarodowych konkursów obojowych: w Tulonie (1995) i Nowym Jorku (1996). W 1996 i 1997 został wybrany Instrumentalistą Roku w plebiscycie polskich rozgłośni radiowych.

Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji, a także na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych (Carnegie Hall). Miał okazję grać z Nigelem Kennedy'm w ramach trasy koncertowej "The Bach & Vivaldi Experience". Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami, w tym z Sinfonią Varsovią, Concerto Avenna, Sinfoniettą Cracovia, Warszawską Operą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej.

Tytus Wojnowicz jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego "Da Camera" (z którym nagrał dwie płyty) oraz zespołu Essentia Musica.

Dokonał wielu nagrań dla wytwórni fonograficznych. W 1996 ukazał się jego debiutancki album zatytułowany "Tytus", na którym znalazły się utwory klasyczne, współczesne i rozrywkowe, m.in. Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Niccolò Paganiniego i Piotra Rubika. Krążek ten uzyskał status potrójnej płyty platynowej oraz nominację do nagrody Fryderyk 1996. W 1997 artysta wydał drugą płytę - "Ocalić od zapomnienia", zawierającą instrumentalne wersje znanych przebojów polskich z lat 60., 70. i 80. W 1998 ukazała się jego trzecia płyta, "Christmas Time", z nagraniami znanych polskich i światowych kolęd oraz utworami bożonarodzeniowymi, rok później płyta czwarta: "Telemann - koncerty obojowe" - zawierająca przekrój twórczości Georga Philippa Telemanna. W 2000 wydał kolejne dwie produkcje: "Fonogram" i "Koncerty obojowe J. S. Bacha", w 2003 - "Tam Tam Project", w 2005 - "Ensemble de Narol", a w 2007 - "Moja Kolekcja".

Tytus Wojnowicz prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną - jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Warszawie.