Ruben Silva

Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia.

W 1974 ukończył Konserwatorium Muzyczny (Conservatorio Nacional de Música) (gitara, fortepian i perkusja). W latach 1974-78 studiował dyrygenturę i kompozycję na Uniwersytecie Katolickim w La Paz (Universidad Catolica Boliviana) pod kierunkiem Alberta Villalpando i Carlosa Rosso. Równocześnie w latach 1974-76 brał udział w kursie dyrygenckim prowadzonym  przez Ormiańskiego dyrygenta Rubena Vartanjana. W 1978 roku otrzymał stypendium polskiego rządu na studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego. Swój koncert dyplomowy poprowadził z orkiestrą Filharmonii Narodowej (1983 r.) W 1981 roku brał udział w letnim kursie dla dyrygentów prowadzony przez słynnego Maestro Franco Ferrara w Sienie we Włoszech.

Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich, m. in. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie (finalista). W 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych.

Dyrygował orkiestrami na całym świecie: w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej i większości filharmonii w Polsce. Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt” i „Baltazar” Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki XX i XXI wieku (m. in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha).

Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany jest z Warszawską Operą Kameralną (od 2013 roku jako dyrektor artystyczny, od 2015 jako kierownik muzyczny i artystyczny). Od października 2017 jest dyrygentem Polskiej Opery Królewskiej, a od stycznia 2018 roku także dyrektorem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.

Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych w wielu polskich i europejskich teatrach operowych. Jego interpretacje spotykały się zawsze z wysokim uznaniem krytyki. Jest ceniony za wyczucie stylu, temperament i znakomity warsztat dyrygencki.